Česká verze
Titulní strana | Mapa stránek | Doporučit stránky
Hledej :

Vydařená sezóna sportovců ZŠ Týniště nad Orlicí

Školní rok 2015 - 2016 patří mezi nejúspěšnější roky ve sportovní historii Základní školy Týniště nad Orlicí.


Družstva ZŠ Týniště nad Orlicí si postupně zajistila účast na Republikovém finále Poháru rozhlasu v Kolíně, na Republikovém finále v atletickém čtyřboji v Břeclavi a na Republikovém finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů v Brně.

Samotná účast na RF Poháru rozhlasu je velkým úspěchem, protože postupová kritéria, 8 družstev z krajských kol Poháru rozhlasu s nejvyšším bodovým součtem z dosažených výkonů a družstvo pořadatele, jsou velice přísná. Vysokou kvalitu soutěže dokresluje přítomnost nejen televizních kamer ČT, ale i významných osobností mj. ministryně školství Kateřiny Valachové, předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka, ředitele ČAS Tomáše Janků, olympioniků Kateřiny Šafránkové a Jakuba Holuši - garanta soutěže, který jako většina reprezentantů touto soutěží osobně prošel.

Do soutěže jsme postupovali s druhým nejvyšším bodovým součtem a po 2 úvodních disciplínách štafetě a 60m jsme vlastní zisk ještě navýšili. Bohužel vinou nešťastného zranění jednoho ze závodníků ve skoku vysokém a ve vrhu koulí se nadějný náskok neudržel. Přestože se k nám sportovní štěstí otočilo zády, zaslouží si chlapci za 4. místo v rámci celé České republiky velké uznání.

ZŠ Týniště nad Orlicí reprezentovalo devět žáků z devátých tříd - Vojtěch Šreibr, Tomáš Kos, Milan Kvasnička, Michal Kubánek, Jan Vondrouš, Filip Moravec, Milan Bartoš, Jan Doležal a Tomáš Brandejs – a jeden sedmák – Lukáš Paulovič.

Pocit menší sportovní křivdy si chlapci přenesli i na Republikové finále v atletickém čtyřboji v Břeclavi. O to větší motivaci měli v jihomoravském městě uspět a prodat vše, co se během tréninku naučili.

Po úvodním sprintu na 60 m se chlapci usadili na 3. místě, všichni se dostali pod 8 vteřin elektronicky a Jan Doležal si vytvořil osobní rekord 7,60 s. Ve druhé disciplíně vrhu koulí nebo míčku se blýskl osobním rekordem Tomáš Kos, který o 17 cm zaostal za 12-metrovou hranicí. Ostatní chlapci zůstali mírně za očekáváním, ale v silné konkurenci udrželi průběžné 3. místo. Následoval blok skoků. Milan Bartoš v dálce sice nepřekonal 6-metrovou hranici, ale výkonem 588 cm nakonec skončil na pěkném druhém místě v této disciplíně. Parádní představení našich závodníků však probíhalo ve vedlejším sektoru výšky. Filip Moravec a Tomáš Kos všechny postupné výšky zdolali na 1. pokus a teprve na výšce 182 cm museli opravovat. Po úspěšném zdolání pokračovali dál na výšce 186 cm, což je v žákovské kategorii velmi kvalitní výkon a oba ve větrné loterii lehce shodili. Ve skoku vysokém tak oba obsadili dělené 1. místo a celý tým se vyhoupl do čela vícebojařského klání. Po 3 hodinách strávených na atletickém oválu následovala vytrvalost. Běh na 1000 m, který notně prověřil mnohé závodníky, se nejlépe povedl Michalu Kubánkovi, který ve svém rozběhu skončil na 2. místě a společně se svými kolegy z družstva se mohl radovat z celkového triumfu na Republikovém finále v Břeclavi ziskem 9.144 bodů.

1. místo v České republice je skvělým úspěchem a všichni chlapci - Tomáš Kos, Jan Doležal, Milan Bartoš, Filip Moravec a Michal Kubánek - za svůj přístup zaslouží absolutorium. Nejpozitivnější je na tom, fakt, že někteří chlapci chtějí u atletiky,  královny sportu, zůstat i nadále.

 

V září čeká žáky z nižších ročníků jedinečný zážitek v podobě Republikového finále OVOVu v Brně za účasti našich dvou nejúspěšnějších vícebojařů Romana Šebrleho a Roberta Změlíka a dalších osobností Českého olympijského výboru. Popřejme Rebece Skořepové, Lucii Pojezdalové, Kateřině Hlavové, Elišce Jirsové, Lukáši Paulovičovi, Janu Fričovi, Filipu Jandovi, Josefu Marhovi hodně úspěchů.

 

Dominika Vondráčková - 9.A